وکیل ثبتی در اصفهان

ثبت اسناد و تعیین مالکیت

مطمئنا اموال هر شخص با وجود سند آن معتبر خواهد بود. چرا که سند نشان دهنده ی مالکیت قطعی و تام یک ملک یا وسیله برای صاحب آن می باشد. در صورت نبود سند ، مالکیت شخص از اعتبار کافی برخوردار نخواهد بود و گاها شخص را مالک تلقی نکرده و در این موارد شخص با وجود مالک بودن به دلیل عدم ثبت سند بسیار متضرر خواهد شد. در قوانین ثبت نیز قانون گذار تنها راه شناسایی  مالک اموال ملکی و… را ثبت سند به نام آنها تعیین نموده است. یعنی تمامی ادارات و محاکم را مکلف به این کرده است که افراد دارای سند را مالک تشخیص دهند.

در واقع موضوع ثبت یکی از موضوعات مهم در موارد حقوقی به شمار می آید که ، برای طی کردن مراحل آن کمک گرفتن از وکیل متخصص امور ثبتی بسیارکارآمد بوده و باعث میشود که روند پیگیری با سرعت و دقت بیشتری پیش رود. وکیل ثبتی در اصفهان آماده ی ارائه ی خدمت به همشهریان عزیز در اصفهان می باشد. در این مقاله به شرح برخی از موارد حقوقی امور ثبتی می پردازیم.

مراحل ثبت ملک

در واقع ثبت کردن ملک به خودی خود یکی از ابتدایی ترین مراحل ثبتی محسوب میشود، اما مراحل بعدی آن به قدری حساس است که برای طی کردن آن به طور دقیق و با سرعتی خوب تجربه کافی نیاز می باشد که در اکثر موارد به افرادی که درگیر مسائل ثبتی املاک، باغات، اراضی و… خود هستند توصیه میشود که از وکیل متخصص ثبت در امور ثبتی کمک بگیرند.

مراحلی که درطول ثبت یک ملک طی میشود شامل افراز، تفکیک، انتقال رسمی ملک، رفع اختلافات و… می باشد که به برخی از آنها به طور خلاصه میپردازیم.

افراز ملک

درمورد افراز ملک میتوان اینگونه توضیح داد که مالی که مورد افراز قرار میگیرد حتما باید دارای چند مالک باشد. یا به اصطلاح حقوقی ملک مشاع باشد که در اینصورت معمولا به کمک وکیل متخصص تمامی مدارک مورد نیاز جمع آوری شده و به دادگاه انتقال داده میشود؛ دادگاه نیز با تصمیم ورضایت مالکان بسته به سهم هر یک از آنها دستور تقسیم مال را صادر میکند تا هر شخص متناسب با سهمش از ملک بهره ببرد. افراز املاکی که جریان ثبتی آن ها خاتمه نیافته با دادگاه و در غیر این صورت با اداره ثبت است.

تفکیک ملک

برخی تفکیک را همانند افراز تلقی میکنند، درصورتی که اینگونه نبوده و در تعریف تفکیک میتوان اینگونه بیان نمود که مالک یا مالکان قصد دارند تا ملک خودشان را قطعات کوچک تری تقسیم کنند . این کار با رضایت دو طرف انجام میشود در تفکیک ، مشاع بودن ملک الزامی نبوده و برای مثال حتی ممکن است یک شخص بخواهد زمین  ۲۰۰متری خود را به  ۲بخش ۱۰۰متری تقسیم کند . تفکیک نیز همانند افراز نیازمند به طی کردن مراحلی خاص است که معمولا به کمک وکیل ثبتی انجام میگیرد.

انتقال رسمی ملک

برای اینکه ملکی به صورت رسمی ‌منتقل شده و برای تنظیم سند آماده شود نیازمند به مراحل زیادی مثل اتمام ساخت، مراجعه به شهرداری برای تایید عدم خلافی و… تایید کارشناسان ملک ،ارائه ی پایان کار و… دارد.
از آنجا که اکثر موارد حقوقی ثبت مربوط به املاک می شود گاها افراد آن را با موارد حقوقی ملک اشتباه میگیرند ، در حالی که این دو مورد حقوقی کاملا از یکدیگر جدا بوده به طوری که موارد حقوقی ملکی فقط در مورد قوانین ملک صحبت میکند و موارد حقوقی ثبتی در مورد ثبت اسناد ملکی و… صحبت میکند و هر یک از این موارد وکلای مخصوی خودش را نیاز دارد.
موارد ثبتی به طورکلی شامل املاک ، اراضی و… میشود ولی یکی از زیر مجموعه های تخصصی آن دفاتر ثبت اسناد رسمی، دفاتر رسمی ازدواج و طلاق می باشد . یکی از پیشرفت های کارآمدی که در زمینه ی امور ثبتی وجود دارد این است که افراد میتوانند مسائل ثبتی خودشان را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی پیگیری کنند.

 

وکیل ثبتی در اصفهان

دعاوی ثبتی

دعاوی ثبتی موارد مختلفی را شامل میشود اما به طور کلی و تخصصی دعاوی ثبتی به سه دسته تقسیم میشوند:

دعاوی ثبت املاک

رسیدگی به این امر در صلاحیت محاکم عمومی دادگستری است و افراد اعتراضات خود در زمینه های مختلفی مانند؛ اعتراض به ثبت ملک، اعتراض به تحدید حدود و… را اعلام میکنند و بعد از بررسی کارشناسان مربوطه رای نهایی صادر میشود.

دعاوی ثبت اسناد

عموما محتوای این امر درخصوص اسناد معارض میباشد که وظیفه ی تشخیص معارض بودن یا نبودن سندی برعهده ی هیئت نظارت بوده و تازمانی که رای قطعی صادر نکند قاضی قادر به دخالت نخواهد بود.

دعاوی اسناد رسمی

در این مورد شکایت یا درخصوص مجعول بودن سند رسمی با اثبات آن و معرفی جاعل صورت میگیرد یا به خاطر مخالفت آن با قانون است.  همه ی مواردی که ذکر شد به دلیل گستردگی و پیچیدگی مراحلش نیازمند به وکیلی باتجربه و متخصص دارد.

مراجع رسیدگی به دعاوی ثبتی

مراجع رسیدگی به دعاوی ثبتی به‌ طورکلی از این قرار است: هیئت نظارت و شورای عالی ثبت و محاکم دادگستری. به‌ موجب ماده ۶ قانون ثبت اسناد ، برای رسیدگی به اشتباهات و اختلافات مربوط به امور ثبت اسناد و املاک کشور در حوزه قضایی استان ، در مقر هر دادگاه هیئتی به نام هیئت نظارت ( متشکل از رئیس اداره ثبت استان و دو نفر از قضات دادگستری استان به انتخاب وزیر کشور می‌باشد) تشکیل می‌شود.

 

وکیل ثبتی در اصفهان

باتوجه به پیچیدگی و گستردگی امور ثبتی اگرشخصی به تنهایی اقدام به پیش بردن پرونده ی خود کند، قطعا مدت زمان بسیار زیادی طول میکشد تا شخص به نتیجه برسد. در چنین مواردی به دلیل هزینه های گزاف دعاوی ثبت و پیچیدگی موضوع معمولا افراد از فردی باتجربه و کاربلد مثل وکیلی متخصص در زمینه ی ثبت کمک میگیرند که این کار هم موجب درست پیش رفتن پرونده و هم با سرعت پیش رفتن آن میشود چرا که موارد ثبتی به شدت حساس بوده و درصورت نداشتن آگاهی و اطلاعات کافی ممکن است موجب شود که حقی ضایع گردد یا کلاهبرداری در زمینه ی ثبت اسناد و … صورت گیرد.
موسسه حقوقی حامد امیری در اصفهان با سابقه ای درخشان در تمامی موارد حقوقی و کیفری و دارا بودن کادری مجرب ، متعهد و متخصص آماده خدمت گذاری به تمام عزیزان در تمامی موارد حقوقی و کیفری من جمله دعاوی ثبتی می باشد ؛ این اطمینان را به موکلین گرامی می دهیم در صورتی که تشخیص دهیم پرونده ای به نتیجه نخواهد رسید ، آن را نپذیرفته و هزینه ای گزاف به مراجعین تحمیل نخواهد شد.

برای پاسخ پرسش ها و افزایش اطلاعات میتوانید باشماره های درج شده تماس حاصل کرده و با تعیین وقت قبلی با وکیل ثبتی در اصفهان مشاوره انجام دهید و در صورت نیاز پرونده های ثبتی خود را به حامد امیری ، وکیل ثبتی در اصفهان بسپارید.